ВИМИРУЩЕ УКРАЇНСЬКЕ МИСТЕЦТВО...

Вишивка соломкою – вимируще мистецтво родини Лашко з міста Кам’янець-Подільського.

Мати і син створюють з такого незвичного для мистецтва матеріалу – дивовижні роботи, навіть шедеври. Кожна з картин завжди привертає увагу та дивує, що виникає бажання детально роздивлятися досконалі її вигини.

В одній зі старовинних книжок Наталія наштовхнулась на цікавий факт – раніше солома використовувалася з метою імітації вишивки золотом.

В усьому світі наразі нараховується лише троє майстрів, які опанували техніку вишивки соломкою, а в Україні – Наталія та її син Ілля – є єдиними, хто цим займається... Ілля є наймолодшим митцем, який вишиває соломкою.

– Соломкою не вишивають, нею потрібно думати, – вважає Наталія Лашко. Майстер заздалегіть повинен уявити, як ляже кожен стібок, як створити необхідний об’єм, де використати аплікацію, а де плетіння.

На початку 80-х авторка сформувала власну, оригінальну техніку. Матеріал для роботи родина вирощує власноруч: сіють жито, пшеницю, овес... Але найкраще працювати з рослинами, які насіялись самі.

Цікаво, що солома різних рослин відрізняється за кольором: жито має холодніші відтінки, пшениця-дещо рожевий колір, а ось дикий овес-вівсюк – має найтепліший, золотистий відтінок. На перший погляд може здатись, що вишивка соломкою досить крихка, але це не так. Про свою унікальну техніку вишивання Наталя говорить: ” Соломка - це пластичний матеріал. Працювати з нею складно та приємно водночас.

Усі картини, котрі вишиті соломкою існують в одному екземплярі. "Ні одну роботу повторити не вдасться” - зазначає пані Наталія.

У давнину соломкою навіть вишивали одяг священнослужителів. Така вишивка не тільки схожа на золото, але й напрочуд гарно носиться.

Виконання однієї роботи може зайняти від декількох місяців до року наполегливої, скрупульозної праці. Та воно того варте! Їх роботи виставляються в музеях по всьому світу, а також знаходяться в приватних колекціях.