"КУХНЯ" ТЕКСТИЛЬНОГО ДИЗАЙНУ ЗСЕРЕДИНИ

Чи варто працювати лише заради грошей? Можливо. Це цілком можливо тоді, коли гроші - це першочерговий та єдиний значущий елемент у житті людини. Проте, якщо для людини на рівні з фінансовим достатком важливою є її творча натура, її натхнення від краси, що навколо та її прагнення робити цей світ красивішим - це історія не лише про заробіток. Це про призначення, яке така людина обов'язково повинна втілювати у життя. Це про роботу, як про особливе поєднання мистецтва зі своїми вміннями.


Аліса Карпова - знатна майстриня текстильного дизайну. Вона не лише займається своєю справою. Вона робить її досконало та живе дизайном.


Не дивлячись на завантаженість та безліч проєктів, які одночасно здійснює Аліса, нам вдалося трішки поспілкуватися аби пізнати усі тонкощі текстильного дизайну з середини.


Про цікаву професію, її початок та майбутнє.


- Почнімо зі звичних питань: Чому Ви обрали саме професію текстильного дизайнера та у чому полягає особливість цієї професії?

- За освітою я взагалі-то дизайнер інтер'єру та ландшафтний дизайнер. Але, відверто кажучи ландшафтний дизайн - це не зовсім моє. Також на початку кар'єри у багатьох існує певний страх, звертатися до "великих" компаній з дизайну інтер'єру або архітектурних бюро. Можливо він є неоправданий і варто ризикнути, адже ти нічого не втрачаєш. Проте, на той час я все ж таки вирішила розпочати свій шлях у дизайні з чогось незначного або більш вузькопрофільного. Переглядаючи вакансії я наткнулася на "дизайнер у салон штор". Тоді мені стало цікаво: "що воно таке та як це працює".

Мої знання про дизайн штор починалися та закінчувалися на "бабусиних шторках" частково зроблених власноруч, котрі були навішені на радянські карнизи. Усе.) Бо коли я здобувала знання як майбутній дизайнер, вони були про інтер'єр та ландшафт і взагалі нічого про текстиль.

Була співбесіда, яка закінчилася вдало. Попри те, що мене взяли на роботу мене, перш за все зачепила ця професія - дизайнер текстилю. Щось новеньке, що я ще не відкрила для себе в дизайні. Це точно буде цікаво!


Ви запитуєте: чим особлива ця професія та що саме я ціную в ній? Абсолютно всім і все! Перш за все це робота з людьми.Більшість людей - дуже цікаві особистості. Їх цікаво слухати, їм цікаво розповідати. Кожен із власними, нестандартними побажаннями. Починаючи зі спілкування та розуміння "що потрібно клієнту", далі "сам процес". Створення ескізів. Ти створюєш те, чого раніше не існувало! Підбирати тканини. Працювати з кольорами. Все це дивовижно та не аби як захоплює!


- Чи складна професія текстильного дизайнера?

- Звісно що складно! Іноді буває, що ти обираєш тканину, яка одразу ідеально пасує. Усі інші варіанти поруч із нею - ніякі. Проте трапляються випадки, коли кольори приміщення настільки цікаві та незвичайні, що пошуки тканини займали понад місяць часу. З такими проєктами працювати вдвічі складніше, але й вдвічі цікавіше.


- Яким чином вирішити наступну ситуацію: запит клієнта, який 100% не пасує до заявленого ним інтер'єру? Що робити? Несмак від власного імені через аксіому "клієнт завжди має рацію"?

- Певно бувають і такі, котрі бачать у проєкті лише кінцевий результат - це розрахунок. Але я до них не відношуся! До останнього намагаюся знайти ліпші та досконаліші варіанти й наполягати на тому, аби замовник прислухався до мене, як до фахівця, коли вже він звернувся за цією послугою.

Вважаю, що дійсно майстерний і талановитий дизайнер ніколи не погодиться створювати непрофесійні та недосконалі речі. Якщо ідея, за втіленням якої звернулися - "не дуже", професіонал неодмінно повинен доступно, а головне грамотно пояснити, чому так не варто робити й допомогти створити якомога кращий варіант виходячи з усіх побажань замовника.


- Були серед Ваших проєктів такі, які можна назвати "несмаком" та за які Вам відверто соромно, проте Ви їх виконали? Чи Ви відмовлялися від проєктів замовників яких Вам не вдавалося переконати у відсутності гармонії та стилю в дизайні?

- Скажу відверто: були! Декілька проєктів, які я виконала, бо не в змозі була вплинути на замовників. Чому не відмовила? Тут все дуже просто! Коли ти працюєш на себе - дієш так, як забажаєш. Коли ти найманий працівник - виконуєш свої прямі обов'язки. Але маю зазначити, що наприкінці я все ж таки "перемагала" у кожному з випадків! Замовники, які отримали та побачили власні ідеї у виконанні згодом погоджувалися, що "це не зовсім те, що потрібно" й зверталися повторно вже за тим, що їм, як альтернативу, ще на початку пропонувала я. Це, скажу Вам, теж не аби як приємно! Тебе почули й твоя професійна думка мала рацію.


Хочу зауважити: якщо люди звертаються за послугами до дизайнерів, не варто очікувати, що дизайнери просто будуть шити те чи інше. Перш за все, ми - професіонали! Ми не бажаємо зробити "якнайбільше" чи "якнайдорожче". Знаєте чому? Тому що кожен реалізований проєкт - це наша візитівка! Мало хто зі справжніх професіоналів забажають у своє портфоліо бодай одну роботу, за яку йому буде соромно.


Найбільше задоволення в роботі будь-якого дизайнера - результат! Якщо він ідеальний - це надає крила! А друга значуща нагорода у роботі дизайнера - задоволений клієнт, котрий посміхається від радості побаченого. Це дві найкращі нагороди, які отримуєш як дизайнер.


- А коли клієнт незадоволений? Бувало таке? І що тоді?

- Так. І таке за 10 років моєї невпинної роботи текстильного дизайнера теж бувало. Зазвичай, на всіх етапах безліч раз все уточнюємо до найменших дрібниць. Якщо щось не влаштовує - перероблюємо. Від змін настрою, бачення та навіть від помилок - ніхто не застрахований. Це робота з людьми тож звичайно існує людський фактор. Але я завжди намагаюся будувати комунікацію таким чином, аби уникати подібних ситуацій. І майже завжди - це вдається!