"КУХНЯ" ТЕКСТИЛЬНОГО ДИЗАЙНУ ЗСЕРЕДИНИ

Чи варто працювати лише заради грошей? Можливо. Це цілком можливо тоді, коли гроші - це першочерговий та єдиний значущий елемент у житті людини. Проте, якщо для людини на рівні з фінансовим достатком важливою є її творча натура, її натхнення від краси, що навколо та її прагнення робити цей світ красивішим - це історія не лише про заробіток. Це про призначення, яке така людина обов'язково повинна втілювати у життя. Це про роботу, як про особливе поєднання мистецтва зі своїми вміннями.


Аліса Карпова - знатна майстриня текстильного дизайну. Вона не лише займається своєю справою. Вона робить її досконало та живе дизайном.


Не дивлячись на завантаженість та безліч проєктів, які одночасно здійснює Аліса, нам вдалося трішки поспілкуватися аби пізнати усі тонкощі текстильного дизайну з середини.


Про цікаву професію, її початок та майбутнє.


- Почнімо зі звичних питань: Чому Ви обрали саме професію текстильного дизайнера та у чому полягає особливість цієї професії?

- За освітою я взагалі-то дизайнер інтер'єру та ландшафтний дизайнер. Але, відверто кажучи ландшафтний дизайн - це не зовсім моє. Також на початку кар'єри у багатьох існує певний страх, звертатися до "великих" компаній з дизайну інтер'єру або архітектурних бюро. Можливо він є неоправданий і варто ризикнути, адже ти нічого не втрачаєш. Проте, на той час я все ж таки вирішила розпочати свій шлях у дизайні з чогось незначного або більш вузькопрофільного. Переглядаючи вакансії я наткнулася на "дизайнер у салон штор". Тоді мені стало цікаво: "що воно таке та як це працює".

Мої знання про дизайн штор починалися та закінчувалися на "бабусиних шторках" частково зроблених власноруч, котрі були навішені на радянські карнизи. Усе.) Бо коли я здобувала знання як майбутній дизайнер, вони були про інтер'єр та ландшафт і взагалі нічого про текстиль.

Була співбесіда, яка закінчилася вдало. Попри те, що мене взяли на роботу мене, перш за все зачепила ця професія - дизайнер текстилю. Щось новеньке, що я ще не відкрила для себе в дизайні. Це точно буде цікаво!


Ви запитуєте: чим особлива ця професія та що саме я ціную в ній? Абсолютно всім і все! Перш за все це робота з людьми.Більшість людей - дуже цікаві особистості. Їх цікаво слухати, їм цікаво розповідати. Кожен із власними, нестандартними побажаннями. Починаючи зі спілкування та розуміння "що потрібно клієнту", далі "сам процес". Створення ескізів. Ти створюєш те, чого раніше не існувало! Підбирати тканини. Працювати з кольорами. Все це дивовижно та не аби як захоплює!


- Чи складна професія текстильного дизайнера?

- Звісно що складно! Іноді буває, що ти обираєш тканину, яка одразу ідеально пасує. Усі інші варіанти поруч із нею - ніякі. Проте трапляються випадки, коли кольори приміщення настільки цікаві та незвичайні, що пошуки тканини займали понад місяць часу. З такими проєктами працювати вдвічі складніше, але й вдвічі цікавіше.


- Яким чином вирішити наступну ситуацію: запит клієнта, який 100% не пасує до заявленого ним інтер'єру? Що робити? Несмак від власного імені через аксіому "клієнт завжди має рацію"?

- Певно бувають і такі, котрі бачать у проєкті лише кінцевий результат - це розрахунок. Але я до них не відношуся! До останнього намагаюся знайти ліпші та досконаліші варіанти й наполягати на тому, аби замовник прислухався до мене, як до фахівця, коли вже він звернувся за цією послугою.

Вважаю, що дійсно майстерний і талановитий дизайнер ніколи не погодиться створювати непрофесійні та недосконалі речі. Якщо ідея, за втіленням якої звернулися - "не дуже", професіонал неодмінно повинен доступно, а головне грамотно пояснити, чому так не варто робити й допомогти створити якомога кращий варіант виходячи з усіх побажань замовника.


- Були серед Ваших проєктів такі, які можна назвати "несмаком" та за які Вам відверто соромно, проте Ви їх виконали? Чи Ви відмовлялися від проєктів замовників яких Вам не вдавалося переконати у відсутності гармонії та стилю в дизайні?

- Скажу відверто: були! Декілька проєктів, які я виконала, бо не в змозі була вплинути на замовників. Чому не відмовила? Тут все дуже просто! Коли ти працюєш на себе - дієш так, як забажаєш. Коли ти найманий працівник - виконуєш свої прямі обов'язки. Але маю зазначити, що наприкінці я все ж таки "перемагала" у кожному з випадків! Замовники, які отримали та побачили власні ідеї у виконанні згодом погоджувалися, що "це не зовсім те, що потрібно" й зверталися повторно вже за тим, що їм, як альтернативу, ще на початку пропонувала я. Це, скажу Вам, теж не аби як приємно! Тебе почули й твоя професійна думка мала рацію.


Хочу зауважити: якщо люди звертаються за послугами до дизайнерів, не варто очікувати, що дизайнери просто будуть шити те чи інше. Перш за все, ми - професіонали! Ми не бажаємо зробити "якнайбільше" чи "якнайдорожче". Знаєте чому? Тому що кожен реалізований проєкт - це наша візитівка! Мало хто зі справжніх професіоналів забажають у своє портфоліо бодай одну роботу, за яку йому буде соромно.


Найбільше задоволення в роботі будь-якого дизайнера - результат! Якщо він ідеальний - це надає крила! А друга значуща нагорода у роботі дизайнера - задоволений клієнт, котрий посміхається від радості побаченого. Це дві найкращі нагороди, які отримуєш як дизайнер.


- А коли клієнт незадоволений? Бувало таке? І що тоді?

- Так. І таке за 10 років моєї невпинної роботи текстильного дизайнера теж бувало. Зазвичай, на всіх етапах безліч раз все уточнюємо до найменших дрібниць. Якщо щось не влаштовує - перероблюємо. Від змін настрою, бачення та навіть від помилок - ніхто не застрахований. Це робота з людьми тож звичайно існує людський фактор. Але я завжди намагаюся будувати комунікацію таким чином, аби уникати подібних ситуацій. І майже завжди - це вдається!


- Які Ваші подальші плани на майбутнє? Можливо мрії? Чи яка наступна сходинка у текстильному дизайні чи дизайні в цілому?

- Відколи я продовжила свою кар'єру у складі студії дизайну "Le maison de Garny" зрозуміла, що маю непереборне бажання вийти на новий, всеукраїнський рівень у текстильному дизайні. До речі, поступово мені це вже вдається реалізовувати. Мала нагоду попрацювати із замовниками в інших містах України. Наприклад, останнім з яких був головний офіс компанії "Kyivstar" що в Одесі. Це було велике замовлення, цікавий досвід та винятковий проєкт, яким я дуже пишаюся!

Також, в планах є робота над власним ім'ям як дизайнера у складі студії дизайну "Garny". Щоб мене знали та асоціювали як невід'ємну частину бренду "Garny". Вважаю, що це досить реально, а також статусно й почесно. Тож, плідно працюю над цим.)


- Поділіться найяскравішими спогадами про найцікавіші з проєктів?

- Кімната для дівчинки-підлітка. Це був надзвичайно цікавий дизайн. Робота полягала у повному антистандарті. Відносно всього. Нестандартне оформлення. Нестандартні ролети. Нестандартно закріплені карнизи. Нестандартні штори, котрі радше несли функцію декору. На жаль фото цього проєкту померло разом із комп'ютером у якому зберігалося, як і велика кількість інших робіт. За це невимовно прикро...

Не зважаючи на "нестандартність" цього проєкту, він був створений досить легко.

Вдалося швидко знайти спільну мову з майбутньою власницею простору та запропонувати й абгрейдити ідею, яку я колись вигадала.

Були часи, коли часу було трохи більше.) Я не була мамою і не було стільки роботи. Ось тоді я вигадувала ідеї та створювала ескізи аби їх не забути та втілити у майбутньому. Це майбутнє настало і майже всі свої ідеї того часу на сьогодні реалізовані мною. Це, до речі теж, не аби яке досягнення, адже тоді я про таке лише мріяла!


Не менш цікавим проєктом було використання японських штор у якості часткового декорування вікна. Ідея полягала у розміщенні штор різного розміру та завершальному обрамленні композиції - фіранками. Власниці цього дизайну, зірці проєкту "Танці з зірками" ця ідея дуже припала до душі, що звісно приємно згадувати!


- Виявляється, що Ви вже маєте не аби яку популярність оскільки працюєте з українськими зірками? З ким Вам доводилося працювати та які враження від роботи з відомими особистостями?

- Для мене не має особливого значення: "хто клієнт". Моє ставлення і відношення до людини не змінюється відповідно до її статусу. Це може бути домогосподарка, бізнесмен, бабуся, студент чи іноземець. Я однаково дизайнер для всіх та кожного, хто потребує моїх послуг. Хоча, так! Я мала змогу попрацювати з зірками телеекранів. Алла Мазур, ведуча "ТСН", Надія Матвєєва, ведуча "Все буде добре" на СТБ, Анна Різатдінова, гімнастка та бронзова призерка Олімпіади в Ріо-де-Жанейро - це ті яскраві постаті, яких можу швидко згадати.)


- Що, на Вашу думку, сприяло співпраці з зірками? Ім'я дизайн-студії? Реклама? Привабливість асортименту чи ціною?

- На сьогодні таких клієнтів поменшало. Зважаючи на зміни, котрих зазнала Україна й загалом увесь світ з настанням пандемії та вимушеними локдаунами - студія дизайну "Le maison de Garny" теж не стала виключенням і зазнала певних змін. Через коронавірус та декілька суворих карантинних обмежень за яких було заборонено будь-яку взаємодію з клієнтами студія перекваліфікувалася (як і багато хто інших) в інтернет платформу. Так! Ми маємо власний шоу-рум, проте він не у Торговельному Центрі, як це було до пандемії. Через його "закритий тип" нас не можливо побачити "з вулиці" або йдучи повз крізь вітрину у спеціалізованому ТЦ, навіть якщо Ви за пошуками меблів, килиму тощо. Тож, зараз найімовірніше знайти нас можливо за рекламою чи в інтернеті. А тоді - йдучи повз. Цього було достатньо аби поповнити власну скриньку клієнтів такими видатними постатями, як усі ці українські зірки! Сподіваюся, що згодом ми масштабуємось та розширимо наші можливості до декількох шоу-румів.


- На Вашу думку, де більший обсяг клієнтів: у шоу-румі "вітринного типу чи серед онлайн користувачів?

- Відверто кажучи, зараз все дуже змінилося. Важко з впевненістю про щось говорити. Мені здається, що коли "Garny" набере свою власну аудиторію та поціновувачів, коли вийде на новий рівень впізнаваності за брендом, тоді можна буде розвиватися і множитися у різних напрямках: онлайн та офлайн розташування.

Поки що, студія ще не досягла такого рівня популярності саме за брендом. Але, всі в компанії та вся команда, плідно та злагоджено працює над цим! Найближчим часом ми очікуємо на новий рівень та великі досягнення й відповідно - результат!


- Яким чином досягнути бажаного результату? Чим приваблювати та відрізнятися від інших?

- Певна річ, що це має бути першокласний сервіс та неперевершена якість на рівні з найкращими студіями Європи та світу. Повинні бути унікальні тканини та унікальні товари. Усі вони, на мою думку, мають не концентруватися виключно на одному класі та рівні людей. Асортимент та послуги - унікальні, проте для кожного!


До роботи в "Garny", я мала змогу попрацювати в декількох інших салонах та дизайн-студіях, і ось, що я маю зауважити: "Швидкість - не завжди якість!" та "Унікальне відношення!" У цьому, на мою думку, головні акценти розвитку бренду попри унікальність самих товарів.


Є масштабніші компанії, проте їх роботи такі самі. Вони поставлені "на потік". Зробили. Здали. Забули. І їх взагалі не хвилює зворотний зв'язок від клієнта. Чи сподобалось йому? Чи все гаразд? Лише, якщо останній сам зателефонує по гарантії...


Тобто, в студії дизайну "Le maison de Garny" говорять, що це не є бізнес-проєкт, а командна компанія з любов'ю та душею!Дизайнерка Аліса Карпова - це не лише про штори. Вона талановита й різнобічна. Займається виготовленням в'язаних подушок. Також неодноразово створювала текстильні елементи декору, наприклад - іграшки. Створювала елементи декору для штор у стилі "макраме". Навіть власноруч декорувала тюль намистинками.


- Можете розповісти, як Ви виходите з ситуації, якщо замовлення ну дуууже затягується за всіма узгодженими строками?

- Таке теж буває. На жаль. У 99% випадків - це не зовсім наша провина. Хоча ми, як об'єкт, котрий надає послуги, за неї відповідаємо.

Заздалегідь ми попереджаємо клієнтів про усі ймовірні строки з урахуванням окремих деталей. Так, наприклад, якщо тканина або інший товар лише "під замовлення" або його наразі немає в наявності, тоді ми попереджаємо про очікування "від" і "до". Більшість клієнтів ставитися з розумінням, а подекуди навіть шуткує, що: "стільки часу жити, тож ще поживемо та зачекаємо!" Проте, є й досить вибагливі та суворі до подібних нюансів. В такому разі, ми пропонуємо всі можливі варіанти, щоб задовольнити клієнта!) Мова йде про подарунки, знижки та за потреби - повернення застави замовлення. Все аби клієнт не залишився ображений на нас та наш сервіс. Адже, повторю: не всі технічні аспекти залежать виключно від роботи дизайн-студії, дизайнерів, цеху тощо. Якщо мова йде про замовлення закордону - на жаль, митниця нам непідвладна. Її дії неможливо передбачити. Через що, строки доставлення неможливо зазначити в єдиний термін. Через ймовірність подібних інцидентів ми намагаємося мати в наявності весь чинний асортимент товарів і регулярно слідкувати за його поповненням.


- Можна зробити висновок, що дизайнер також повинен володіти й іншими навичками, адже працює з людьми?

- Безсумнівно! Дизайнер - це добре. А коли ти ще трошки: психолог, маркетолог, продавець та маєш відмінний "гуморець" - це робить тебе значно відкритішим в очах людей та дуже допомагає у роботі.


- Цікавить "кухня з середини". Яка кількість процесів в одному проєкті, що їх контролює дизайнер зі старту до самої його "здачі" замовнику?

- Ой, це все дуже індивідуально! Деякі вважають, що дизайн починається ідеєю та закінчується ескізом і навіскою готових виробів. Але це взагалі не так! Один проєкт це: спілкування з клієнтом, зустріч, можливо замір, вибір матеріалів, створення ескізів, прорахунок, технічні характеристики в цех, документація, контроль строків виготовлення і так далі й таке інше. Загалом від 10 процесів і до...)


Попри чималу кількість задач із кожним новим замовленням, значну частину робіт, топдизайнерка - Аліса Карпова, здає замовникам протягом 3 днів! Таке враження, що ця пані має зграйку маленьких ельфів-помічників. Інакше просто неможливо зрозуміти, як їй та компанії це вдається?!


- Ви обмовилися про те, що Ви "матуся". Як же Вам вдається поєднувати роботу з батьківством?

- Це достатньо не просто, особливо за відсутності бабусь та нянь 24/7 аби максимально розвивати роботу та кар'єру. Проте, дуже весело! Особливо весело було під час локдаунів. Коли я працювала з дому. Розмовляєш із клієнтами, а в іншій кімнаті лише за декілька хвилин твоє "творче золотце" підготувало подарунок: картину з пластиліну на килимі. Чудовий подарунок, чи не так?!)

Було в житті й таке, що їздила на навіс з донькою, коли їй було 2 рочки. Клієнтів попередила про неможливість залишити дитину на родичів (виник збіг обставин) і вона радо прийняла нас обох. Так само буває з роботою в шоу-румі. Інколи приїздимо разом з донечкою. Всі в колективі, а також керівництво ставиться з повагою та розумінням. У нас дуже привітна атмосфера не лише для клієнтів, також для діток та навіть для тваринок! Чимало дизайнерів йде в ногу з часом та слідує тенденціям. Проте є й такі як Аліса Карпова, що завжди крокує попереду та диктує власні правила, які згодом підхоплюють та беруть за основу інші.