ОЛЕКСІЙ КОВАЛЬ, "МОВА ЕМАЛІ"

Цьогорічний лауреат Премії ім. І.Ю.Рєпіна у номінації "Декоративно-прикладне мистецтво" — Олексій Коваль (Київ), цикл "Мова емалі".

Олексій Володимирович Коваль – художник, емальєр, колекціонер, етнознавець, член Національної спілки художників України. Лауреат Всеукраїнської премії ім. К.Білокур (2020).

О.Коваль – автор монументальних картин з емалі. З 2009 року ним було створено понад 100 творів, кожен з яких вражає художньою та технічною досконалістю. Емаль – довготривала техніка не тільки з огляду на її стійкість до впливу часу та дії зовнішніх чинників. Враховуючи те, що для виготовлення однієї емалевої пластини автор залучає понад 27 процесів, а розміри деяких робіт митця перевищують два метри, – це щоденна, невпинна і кропітка праця. Відтак, створення однієї роботи триває щонайменше пів року, іноді - декілька років. У роботі з емаллю О.Коваль застосовує сегментовані мідні дошки з попередньо протравленим заглибленим рельєфом – подібні до підготовлених до друку офортних форм. Поєднання заглибленого рельєфу на міді й переливів опуклої напівпрозорої емалі надає роботам оптичної багатовимірності.

Його роботи називають кодом нації, квінтесенцією знань про країну, природу, подорожі, життя. Оскільки емаль вічна, то теми для своїх творів художник, філософ і винахідник - Олексій Коваль обирає позачасові. В процесі роботи над циклом творів “Мова емалі” митець вивчав історію національної орнаментики та її символіку, зібрав раритетні витвори народного мистецтва. Все це автор трансформував у образи, форми й кольори. Його твори вирізняються глибоким філософським змістом, вивіреністю кожної деталі та вишуканою естетикою. "Розкрити українську душу, пісню, думку. Розкрити Україну, якою бачу її я – прекрасну, чудову. Хочеться своїми роботами допомогти собі та нам віднайти цю гармонію – одного з одним, з історією, природою, країною, культурою", – ці слова О.Коваля можна назвати сенсом його творчості.