5 АРХІТЕКТУРНИХ ПЕРЛИН УКРАЇНИ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ НА МЕЖІ ЗНИКНЕННЯ

Ці пaм’ятки пeрeжили кількa епoх, aлe дужe скoрo вoни мoжуть зaлишитися лишe спoгaдoм у підручниках з історії. Унікaльнe істoричнe та культурнe нaдбання Укрaїни у вигляді мoнaстирів, пaлаців і oбoрoннoгo фoрту - бeзсліднo йдуть у нeбуття чeрeз відсутність фінaнсувaння, рeстaврaційних рoбіт та eлeмeнтaрнoї увaги з бoку влaди. Рaзoм із ними рoзчиняються в пoвітрі прeкрасні мoжливoсті для рoзвитку внутрішньoгo туризму. Яку Укрaїну ми втрачаємo рaзoм із цими нeперeвершeними пам'ятками aрхітeктури?

1. Червоноградський Замок Червоноград – назва зниклого міста на території сучасної Тернопільської області. Немов привид, на зеленому пагорбі стоїть напівзруйнований замок XVII століття. Під час Першої світової війни палац зазнав значних руйнувань і його більше не відбудовували. До наших днів збереглися лише дві пошкоджені вежі, а у квітні 2013 р. половина однієї з веж - завалилася. с. Нирків, Заліщицький р-н, Тернопільська обл.

2. Тараканівський форт У шести сотнях метрах від траси Київ - Чоп, між Рівним і Львовом розташоване унікальне військове спорудження – Тараканівський форт. Його побудували в XIX столітті для захисту залізничної лінії Львів – Київ. Тараканівський форт являв собою не просто фортецю, тут розташувалося ціле містечко на 800 осіб зі своєю пекарнею, лазаретом, телеграфом і складськими приміщеннями. Коли будівництво закінчилося, виявилося, що форт перестав відповідати сучасним вимогам. Наразі форт знаходиться в аварійному стані, і офіційно закритий, але шукачі пригод все одно частенько навідуються сюди. с. Тараканiв, Дубенський р-н, Рівненська обл.

3. Палац Сангушко Раніше тут влаштовували бали, а тепер палацовий комплекс XVIII століття безлюдно стоїть в центрі Ізяслава, лише віддалено нагадуючи про колишню розкіш. Незважаючи на те, що маєток князів Сангушків занесено до Державного реєстру національного культурного надбання (пам’ятки містобудування та архітектури), будівля безповоротно руйнується, а також систематично піддається нападам вандалів. м. Ізяслав, Хмельницька обл.

4. Костел Св. Марка Будівля у стилі бароко була побудована в 1688-1693 роках за проєктом архітектора Войцеха Ленартовича. Костел має назву Святого Марка на честь покровителя села Варяж. Об’єкт архітектурної спадщини України зараз знаходиться у вкрай занедбаному стані. Він погано захищений від природних опадів і буквально валиться на очах, хоча стіни будівлі костелу досі зберігають унікальні зразки церковного розпису... с. Варяж, Сокальський р-н, Львівська обл.

5. Замок Гербургів Добромильський замок або замок Гербуртів знаходиться на Сліпій горі. Перші згадки про фортецю належать до 1450-х років. Правда тоді споруда була ще дерев’яною. Велика частина замку зруйнована, а внутрішній двір заріс чагарником. Повністю відновити комплекс не представляється можливим через відсутність фінансування, але навіть профілактичні роботи для збереження історичного об’єкта ведуться не часто. Це, з часом неминуче призведе до повного знищення пам’ятки. м. Добромиль, Старосамбірський р-н, Львівська обл.